Det indebærer arbejdet som kritisk revisor i Koda

Ifølge Kodas vedtægter skal Kodas medlemmer vælge tre kritiske revisorer, hvoraf to skal være autormedlemmer og en skal være forlagsmedlem. Desuden skal der vælges to suppleanter, en for autormedlemmerne og en for forlagsmedlemmerne. 

Her kan du læse om hvad det indebærer og hvilke opgaver der følger med arbejdet som kritisk revisor.

De tre kritiske revisorer vælges for et år ad gangen af og på Kodas generalforsamling. Stemmeberettigede medlemmer af Koda kan stille op som kritiske revisorer.

Læs mere om kriterierne for stemmeret

Opgaverne

  • Du skal gennemgå årsregnskabet, når udkastet foreligger i marts, inden det bliver endeligt godkendt af bestyrelsen i slutningen af marts
  • Du skal have en regnskabsmæssig indsigt eller baggrund
  • Du skal læse de offentliggjorte referater fra bestyrelsesmøderne
  • Du skal kigge regnskabet igennem og kontrollere, om der er bogført udgifter og indtægter på de aktiviteter, som du har kendskab til
  • Du skal kontrollere, at udgifter og indtægter stemmer overens med den anvendelse, der er besluttet på bestyrelsesmøderne eller generalforsamlingen
  • Gennemgangen af udkast til årsregnskabet foretages af økonomichefen
  • I forbindelse med gennemgangen af årsregnskabet skal de kritiske revisorer underskrive en påtegning
  • Du skal deltage ved ordinære og ekstraordinære generalforsamlinger
  • Som kritisk revisor er du generalforsamlingens betroede instans, der har fuld indsigt i Kodas årsregnskab
  • Som kritisk revisor modtager du et årligt honorar på 16.122 kr.
  • Derudover er de kritiske revisorer medlemmer af Kodas klagenævn, hvor de under ledelse af en dommer har til opgave at vurdere berettigelsen af visse klager fra Kodas medlemmer. Klagenævnets arbejde med at behandle klager honoreres på timebasis. Se mere under § 21 på side 12 i Kodas vedtægter.

Medlem af Kodas klagenævn

  • Som kritisk revisor er du også medlem af Kodas klagenævn. Opgaverne er beskrevet i Kodas vedtægter § 21 og nævnets arbejdsgang er yderligere beskrevet i nævnets forretningsorden. Bemærk navnlig reglerne om inhabilitet og tavshedspligt.
  • Arbejdet som medlem af Kodas klagenævn afregnes på timebasis med kr. 400,-. Honoraret udbetales på baggrund af timeopgørelser, som fremsendes til Koda senest en måned efter afslutningen af hvert klagesagsforløb. Særligt omkring årsskifte kan Koda anmode om, at timeopgørelse fremsendes med kortere frist. Ved længerevarende sager kan det aftales, at timeopgørelser fremsendes med nærmere aftalt frekvens. Koda forbeholder sig ret til at bede om konkret begrundelse for det opgjorte tidsforbrug og til at justere honoraret, hvis tidsforbruget skønnes åbenbart uproportionalt med sagens omfang.
  • Hvis timeopgørelser ikke fremsendes inden for den aftalte frist, sker aflønning på grundlag af Kodas skøn.
  • Udgifter til transport i forbindelse med møderne dækkes, og der er forplejning til møderne.

Koda for et stærkere musikliv

Se her, hvis du vil læse mere om, hvem Koda er, og hvad vi arbejder for.

Læs mere om Koda