Live koncert publikum

April 2026

Hvis du får en udbetaling denne måned, vil du modtage en mail på udbetalingsdagen den 16. april.

Hvad er med denne måned?

TV

  • DR og TV2: januar
  • TV2's regioner: oktober - december
  • dk4: januar

Radio

  • DR: januar
  • Kommercielle stationer (The Voice, NOVA, POP FM, Radio SOFT m.fl.): januar
  • KNR og Kringvarp Føroya: januar
  • Lokalradio: januar

Musikstreaming

  • youSee musik: februar

Koncerter

  • Færdigbehandlede koncerter

Internationalt musikbrug

  • Vi udbetaler for internationale fremførelser ca. et år efter din musik er brugt/spillet

Særligt om udbetalingen

TV-distribution

Udbetalinger for TV-distribution 2026, hvilket består af musik på flow-tv-kanaler gennem TV-pakker, bliver desværre forsinket. I de kommende udbetalinger vil der fortsat være udbetaling fra resten af TV-området, og det er dermed kun den del af udbetalingen, der stammer fra TV-distribution, som er forsinket.

Forsinkelse skyldes konflikt med Nuuday/YouSee

Koda udbetaler for TV-distribution efter en fordelingsaftale med Copydan og UBOD på baggrund af en samlet aftale med TV-distributørerne. Aftalen udløb den 31. december 2025, og en konflikt med Nuuday/YouSee betyder, at forhandlingerne er blevet udskudt.

Ukendt tidshorisont

Vi ved desværre ikke, hvornår der er en fordelingsaftale på plads, og vi beklager meget forsinkelsen og det besvær, det måtte medføre.

Indførelse af dags- og natfaktor på Færøsk radio

Kodas udbetaling for Færøsk radio er gennem en årrække blot sket via én generel minutværdi – uanset hvilket tidspunkt på døgnet, som musikken er blevet spillet på. Dette er i modsætning til Færøsk TV eller andre radiokanaler, der udbetales med en højere værdi, hvis musikken er spillet om dagen og en lavere værdi, hvis den er spillet om natten. For fuldt ud at sidestille Færøsk radio med Kodas udbetalingsprincipper for fx DR’s radiokanaler, bliver fremførelser på Færøsk radio om dagen fremover udbetalt med dobbelte minutværdier i forhold til musik spillet om natten (24.00-06.00).

Hvor meget får jeg udbetalt?

Den betaling vi sender til dig, for brug af din musik, er baseret på flere faktorer, afhængig af hvor, musikken er brugt. På fx tv og radio taler vi om minutværdier, hvorimod streaming handler om antal streams, og koncerter udbetales bl.a. på baggrund af antal publikum og evt. billetpris.

Læs om de forskellige områder, vi udbetaler for

Næste udbetaling er 21. maj

Person spiller koncert

Kontakt Medlemsservice

I Medlemsservice vil vi rigtig gerne hjælpe dig. Skriv til os på [email protected] eller ring 33 30 63 20. Vi er klar på telefonerne mandag til torsdag kl. 9-16 og fredag kl. 9-15

Skriv til os