Hvis du har modtaget udbetaling, så vil du modtage en mail på udbetalingsdagen den 10. april.
Hvad er med denne måned?
TV
Film, serie og TV streaming
Radio - januar 2025
Musikstreaming
Koncerter
Internationalt musikbrug
Ny værkdatabase-platform
Den 20. januar 2025 overgik Koda til en ny værkdatabaseplatform, fra ICE Copyright til ICE CUBE. Som følge af denne overgang, baseres vores udbetalinger nu på ICE CUBE værkdatabasen.
Overgangen kan betyde, at størrelsen af din udbetaling er mindre end samme periode sidste år, da vi har valgt en mere manuel behandling af visse udbetalingsområder for at sikre kvaliteten af vores udbetalinger. Dette er dog kun midlertidigt, og vi forventer, at størrelsen af vores udbetalinger vil stabilisere sig over de kommende måneder.
Bemærk: Betalinger fra SACEM er sat midlertidig på pause på grund af problemer med skattevæsnet i Frankrig.
Hvor meget får jeg udbetalt?
Den betaling vi sender til dig for brug af din musik er baseret på flere faktorer, afhængig af hvor musikken er brugt. På fx tv og radio taler vi om minutværdier, hvorimod streaming handler om antal streams, og koncerter udbetales bl.a. på baggrund af antal publikum og evt. billetpris.
I Medlemsservice vil vi gerne hjælpe dig. Så skriv til os på [email protected] eller ring 33 30 63 20. Vi er klar mandag til torsdag kl. 9-16 og fredag kl. 9-15
Skriv til os